Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Banks Peninsula a město Akaroa

Nedaleko města Christchurch se nachází poloostrovní výběžek Banks Peninsula, který vznikl výbuchem sopek Lyttelton a Akaroa před více než 25 tisíci lety. Původně byl Banksův poloostrov ostrovem, ale erupce jej spojila s pevninou Jižního ostrova Nového Zélandu. Připomínky této dramatické geologické události dnes najdete na každém kroku.

Poloostrov Banks Peninsula osídlují již více než tisíc let Maoři. Do 20. let 19. století byl místem, kde našel své útočiště vzkvétající kmen Ngai Tahu. Idylický život jeho příslušníků byl zakončen bratrovražednými a mezikmenovými boji. Nepokoje na poloostrově přispěly k tomu, že se britská vláda rozhodla dosadit sem místodržitele a podepsat smlouvu ve Waitangi. Ta je dodnes předmětem sporů mezi Maory a britskou vládou. Celkem 50 maorských náčelníků v roce 1840 podepsalo zakládající listinu Nového Zélandu, v níž poskytují královně Viktorii právo na skupování půdy. Na oplátku jim byla zaručena veškerá práva a povinnosti britských občanů. Mnozí náčelníci si tehdy však vůbec neuvědomovali důsledky svého konání. Nedorozumění pramení také v tom, že údajně existovala jak maorská, tak i anglická verze této smlouvy a každá měla jiný význam.

Banks Peninsula, Nový Zéland
Foto: Akaroa

Banks Peninsula láká turisty zejména na své přírodní krásy. Poloostrov je dosti hornatý, k vidění jsou zde sopečné sopouchy, skalnaté mysy, strmé útesy, hluboká údolí i krásné pláže a bujná vegetace. Po vrcholku zdejšího pohoří vede silnice Summit Road, z níž se naskýtá ohromující výhled na nedaleký Christchurch, Tichý oceán, Jižní Alpy a převážnou část poloostrova s řadou nádherných zálivů. Dříve byl poloostrov zcela zalesněn, většina stromů však byla v minulosti vykácena pro stavbu lodí a domů. Lesy byly nahrazeny pastvinami. Na Banksově polostrově najdete i malebné vesničky, jako je kupříkladu Pigeon Bay, Okains Bay, Laverick´s Bay a Le Bons Bay. Území je protnuto řadou turistických stezek, potěší tedy i milovníky aktivní dovolené. Vydat se můžete jak na cca pětihodinovou procházku po Pigeon Bay Walk, tak i na několikadenní stezku Banks Peninsula Track, která vede skrze soukromou zemědělskou oblast až na břehy odlehlých zálivů na východě.

Ve vesničce Okains Bay můžete zavítat do Maori and Colonial Museum, které vystavuje rozsáhlou sbírku maorských artefaktů. Nechybí zde maorská waka , což je kánoe z roku 1867, které se každoročně používá během oslav dne Waitangi, který připadá na 6. února. Rozhodně se vyplatí navštívit i obchod Barry´s Bay Cheese Factory – sýrárnu, v níž se pokračuje v dlouhé tradici výroby sýra na Banksově poloostrově.

Jediným větším městečkem na Banks Peninsula je Akaroa, které má na zdejší poměry až nezvykle francouzský nádech. Město založila nevelká skupinka francouzských osadníků v roce 1840 v čele s lovcem velryb Jeanem Francoisem Langloisem. Ten se rozhodl v těchto místech založit francouzskou kolonii a chtěl odkoupit značnou část poloostrova od jeho původních obyvatel, kmene Ngai Tahu. Tyto plány však zhatili Britové, kteří mezitím podepsali smlouvu ve Waitangi. Přestože byla nakonec uplatněna britská svrchovanost, mohli zde francouzští kolonisté zůstat. V roce 1849 však již došlo k rozsáhlému stěhování Britů do této, původem francouzské osady.

Banks Peninsula, Nový Zéland

Akaroa je dnes velmi přitažlivým městem s mnoha historickými budovami ve francouzském stylu, úzkými uličkami a uvolněnou a okouzlující atmosférou. Akaroa je ospalá a nikam nespěchá. Vliv Francie je zde patrný dodnes na francouzsko-anglických uličních tabulích, místních názvech či kosmopolitních prodejnách. Navíc má malebnou polohu na pobřeží přirozeného přístavu. Ve městě dnes najdete řadu památek na francouzské dědictví. Jednou z nich je například Langlois-Eteveneaux House, který byl údajně montován ve Francii a v roce 1845 přepraven do Akaroy. Je součástí komplexu Akaroa Museum, které zahrnuje rovněž letitý soudní dvůr otevřený v roce 1880. Prohlédnout si zde můžete exponáty přibližující zdejší architekturu, regionální dějiny i přírodopis. Celkem Akaroa nabízí 43 památek, které si můžete během individuální prohlídky prohlédnout. Zajímavý je například maják postavený v roce 1880.

Kromě památek přitahují mnohé návštěvníky také četné obchůdky a galerie nabízející ke koupi různé výrobky a artefakty, jež vytvořili místní řemeslníci. V centru města se nachází krásná písečná pláž lákající ke koupání a vodním sportům. Z hlavního přístaviště vyplouvají výletní lodě, které křižují přístavní zátoku. Během plavby mohou turisté pozorovat plískavice novozélandské neboli Hektorovy delfíny, kteří jsou nejmenším druhem delfínů na světě, tučňáky nejmenší a kolonie tuleňů. Nedaleko Akaroi se nachází mořská rezervace Pohatu, která se pyšní největší kolonií tučňáků bělopásých.

- jap -

Další články z Nového Zélandu:
Národní park Westland – země ledovců
Wanaka – kde víno zraje pod zasněženými štíty
Arrowtown – město zlatokopů
Auckland - na návštěvě ve Městě plachet
Wellingtonské zastavení

Článek byl zobrazen 7 290 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Nový Zéland 

Poznávejte divoko přírodu Nového Zélandu na poznávacích a individuálních zájezdech od CK Go2 s licencovaným českým průvodcem.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko