Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nový Zéland - základní informace

Oficiální název: Nový Zéland
Hlavní město: Wellington
Počet obyvatel: 4 035 550
Rozloha: 270 530 km²
Měna: novozélandský dolar (NZD) = 100 centů
úřední jazyk: angličtina, maorština

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat na Nový Zéland?
Jak cestovat po Novém Zélandu?
Jak cestovat po
Wellingtonu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost na Novém Zélandu
Nakupování na Novém Zélandu
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy na Nový Zéland?
Pokud nejste vyznavači zimních sportů, doporučuje se Nový Zéland navštívit během jara, léta a podzimu, tedy někdy od dubna do září. Jinak hlavní lyžařská turistická sezóna panuje na ostrovech od prosince do února. Na jaře je ale dostatek srážek a častý silný vítr. Na ostrovech je proměnlivé podnebí, na severu převažuje subtropické klima, v ostatních oblastech je spíše mírné. Teploty se zde v létě pohybují od 20 do 30°C, v zimě od 10 do 15°C. V oblasti Otagu však bývá podnebí daleko extrémnější, v létě může teplota přesahovat 30°C a v zimě klesá hluboko pod bod mrazu.

Pasy, víza, doklady
Turisté z České republiky potřebují pro cestu na Nový Zéland pas, který bude platný ještě alespoň 3 měsíce po jejich návratu. Pokud jedete do země jako turista na dobu kratší 3 měsíců, nepotřebujete si vyřizovat vízum. Pokud však vaše cesta bude trvat déle a vy budete na Zélandu za účelem výdělečné činnosti, je nutné si o vízum zažádat na nejbližším velvyslanectví Nového Zélandu. Při vstupu do země budete požádáni o předložení zpáteční letenky a budete muset prokázat, že máte dostatek finančních prostředků pro pobyt v zemi (vyžaduje se kolem 1000 NZD na osobu a měsíc). Pokud máte zájem získat zde pracovní povolení, musíte předložit doklady o nabídce zaměstnání. Ke vstupu na Nový Zéland není třeba žádné povinné očkování. Na ostrovy je zakázáno dovážet většinu potravin.

Zdravotnictví
Nový Zéland je zemí, kde v případě potřeby narazíte na výborné lékařské služby. Telefonní čísla na praktické lékaře najdete na předních stránkách telefonních seznamů. Turisté zde mají v případě silniční nehody nárok na krytí výdajů spojených s ošetřením a pobytem v nemocnici. Ostatní lékařská ošetření se ale platí a turistům se proto doporučuje uzavřít si před cestou adekvátní zdravotní pojištění. Léky zde bývají vydávány většinou jen na předpis. Je zde také dostatek lékáren s kvalifikovanými lékárníky.

Peníze
Není dáno žádné omezení, které by určovalo, jaké množství cizí měny je možné do země dovézt či z ní vyvézt. Zahraniční měnu si můžete směnit v bankách a soukromých směnárnách. Také bankomaty jsou na Novém Zélandu dobře dostupné, najdete je v každém větším městě. Oficiální měnovou jednotkou je novozélandský dolar, nejmenším platidlem je 5 centů. Jedno a dvoucentové mince v současné době přestávají platit.

Poloha a přírodní poměry
Souostroví Nový Zéland se rozprostírá v Tichém oceánu a je tvořeno dvěma velkými hlavními ostrovy a množstvím menších ostrůvků. Severní a Jižní ostrov od sebe dělí Cookův průliv, který je v některých místech široký jen 20 km. Západní pobřeží Nového Zélandu omývá Tasmánské moře. Tento nezávislý parlamentní demokratický stát leží asi 1600 km na východ od Austrálie. Hlavou státu je britská královna Alžběta II. Jelikož jsou ostrovy izolovány několik staletí od okolního světa nekonečným mořem, najdeme zde ojedinělé druhy živočichů a rostlin. Jde převážně o endemické druhy, které se nevyskytují nikde jinde na světě. Místní dřeviny jsou stále zelené a neopadavé. Téměř čtvrtina území ostrovů je pokryta původním lesem. Povrch země je převážně hornatý s několika velkými pobřežními nížinami, na severu s činnými sopkami, kráterovými jezery, gejzíry a prameny. Nejvyšší horou je Aoraki-Mount Cook dosahující výšky 3754 metrů nad mořem. Nový Zéland je pro turisty lákavou lokalitou, zejména jeho horské oblasti. V celé oblasti najdeme kolem 60 turistických stezek. Na ostrovech se střídá několik typů krajiny, jsou zde jezera, ledovce, sopky, buš, step i pláže. Nový Zéland je ideálním místem pro milovníky přírody a dobrodružství.

Jak cestovat na Nový Zéland?

Letecká doprava
Pro turisty z České republiky je jedinou možností, jak se dostat na Nový Zéland, využití letecké dopravy. Letiště v Praze-Ruzyni je jediným odletovým místem u nás, odkud se dá na Nový Zéland letět, i když ne bez přestupu. Takzvanou vstupní branou do země je Auckland. Odtud pak cestující využívají místní vnitrostátní dopravu. Z České republiky odlétají na Nový Zéland linky společnosti Korean Air, Singapore Airlines, Austrian Airlines a Lufthansa. Kde budete přestupovat, záleží na vašem výběru letecké společnosti. S Korean Air se tak na Nový Zéland dostanete se dvěma přestupy – v Curychu či Frankfurtu a následně v Soulu. Pokud využijete Austrian Airlines, budete přestupovat v Melbourne nebo Sydney. Pokud má let přestup v Austrálii jsou nutná tranzitní víza. Počítejte však s tím, že ať už letíte jakoukoliv společností, každý let z Evropy na Nový Zéland trvá přibližně 24 hodin. Taková cesta je velmi vyčerpávající. Na ostrovech budete přistávat na jednom ze tří mezinárodních letišť, v Aucklandu, Christchurchu či Wellingtonu. Na letišti v Aucklandu přistává největší počet přímých mezinárodních leteckých linek z nejrůznějších koutů světa. I přesto není toto letiště přetížené a jen málokdy ho omezí nepřízeň počasí. Jestliže se rozhodnete navštívit Nový Zéland v hlavní zimní turistické sezóně, počítejte s tím, že se cena letenky vyšplhá poměrně vysoko. Výhodnější ceny letenek jsou mimo sezónu, kdy můžete využít nejrůznějších slev, díky nimž se můžete dostat až na poloviční cenu oproti sezóně. Mezi aeroliniemi panuje vysoká konkurence, proto se předhánějí ve výhodných nabídkách. Je třeba si také rozmyslet, zda je pro vás výhodnější tzv. otevřená letenka, nebo letenka s pevným datem návratu.

Během letu je nutné vyplnit formulář celního prohlášení, který se poté odevzdává spolu s pasem na letišti. Pokud si zde nenecháte proclít věci podléhající karanténě, vystavujete se vysoké pokutě. Přeprava mezi letištěm a městem je zajišťována taxíky, kyvadlovými vozy a pravidelnými autobusovými linkami.

Jak cestovat po Novém Zélandu?

Autem
Pronajmout si na Novém Zélandu auto je skvělou možností, jak poznat odlehlé a veřejnou dopravou málo přístupné kouty této nádherné země. Umožňuje to také jakousi formu nezávislosti a svobody. Na ostrovech existuje mnoho autopůjčoven, jejichž pobočky najdeme po celé zemi. Takovými společnostmi jsou například Avis, Budget a Hertz. Kolik peněz dáte za zapůjčení vozidla, závisí hlavně na typu auta, autopůjčovně, ročním období a době, jak dlouho chcete vozidlo využívat. Ve větších městech bývají auta většinou levnější, protože jich mají dostatek oproti odlehlejším střediskům. Ne vždy je v ceně auta zahrnuto také jeho pojištění. Vozidla se půjčují osobám starším 21 let a přednost se dává platbě kreditní kartou.

Po novozélandských silnicích se můžete prohánět jedině tehdy, pokud vlastníte platný mezinárodní a český řidičský průkaz. Český řidičský průkaz by měl být přeložen do angličtiny. Oba tyto průkazy musíte mít při každé cestě u sebe, jinak se vystavujete vysoké pokutě. Cena benzínu je na Novém Zélandu asi o polovinu nižší než v České republice.

Turisté si také často půjčují obytné vozy společností Maui Rentals či Kea Campers, které mají sídla v Aucklandu, Christchurchi a Queenstownu. Pronajmout si můžete vůz menších i větších rozměrů a s různou výbavou. Cestování takovýmto vozem po Novém Zélandu je naprosto ideální, jelikož je zde množství kempů, kde můžete auta zaparkovat a kochat se okolím. Tato auta jsou uzpůsobena na motorovou naftu.

Je třeba si také zvyknout, že se na ostrovech jezdí vlevo, což muže být pro některé české řidiče problém. Dopravní značky jsou mezinárodní a vzdálenosti jsou uváděny v kilometrech. Maximální povolená rychlost mimo obce je 100 km/h, v obci 50km/h. Je dobré tyto limity dodržovat, neboť jsou na mnoha místech nainstalovány zařízení na měření rychlosti. Pokud jde o stav novozélandských silnic, dá se říct, že je vynikající. Silnice mnohdy protínají horské terény a klikatí se v serpentinách, proto je musíte být v některých úsecích velice opatrní. Některé vedlejší silnice v odlehlých krajích postrádají zpevněný povrch. Na takových silnicích musí být řidič také velice ostražitý, jízda po úzké štěrkové silnici může být obtížná. Řidiči na Novém Zélandu musí také sledovat nezvyklé dopravní značky, které upozorňují na výskyt zvířat. Není nic výjimečného, uvidíte-li značku, která varuje před ptákem kiwi, krávami, tučňáky či slípkami modrými.

Autobusem
Dálkové autobusy zabezpečují přepravu osob mezi většinou měst na Novém Zélandu a jsou ideální pro nezávislé cestovatele i pro organizované skupiny turistů. Autobusová doprava má velmi hustou síť a dostanete se díky ní i do těch nejodlehlejších oblastí. Místná dálkové autobusy bývají kvalitní, rychlé, bezpečné a spolehlivé. Také proto patří mezi nejoblíbenější dopravní prostředky. Hlavními dopravci jsou InterCity Coachlines a Newmans Coach Lines. Můžete využít buď jeden z pravidelných spojů, nebo se zúčastnit organizovaného autobusového výletu.

Letadlem
Hlavním přepravcem zajišťujícím vnitrostátní leteckou dopravu na Novém Zélandu je společnost Air New Zealand. S jejími lety se dostanete do všech větších a provinčních měst. Přestože Nový Zéland není nijak velký, je letecká doprava výhodná a ušetří spoustu času. Tato letecká společnost poskytuje řadu nejrůznějších slev na letenky. Pod společnost Air New Zealand spadá také ještě levná letecká společnost Freedom Air, Air Nelson, Mount Cook Line a Eagle Air. Tyto menší firmy zajišťují spojení například na jednotlivé novozélandské ostrovy a do veškerých měst. Na Novém Zélandu existuje možnost si zakoupit program „Fly and Drive“, který kromě letenky zahrnuje také pronájem automobilu v místě přistání.

Vnitrostátní letenky nebývají nejlevnější, záleží však na aktuální sazbě aerolinek, potom se dá i taková letenka koupit za výhodnou cenu.

Vlakem
Železnice je o něco méně oblíbená než autobusová doprava. Provozovatelem novozélandské železnice je společnost Tranz Scenic Ltd. Osobní vlaky zabezpečují spojení mezi většími městy. Existuje zde systém slev, jako je například „Intercity travel pass“. Díky němu se dá ušetřit dost peněz. Jízdenky na tyto vlaky lze zakoupit v cestovních kancelářích nebo u společnosti Trans Scenic Reservations. Železniční tratě vedou krásnými přírodními oblastmi. Nejoblíbenější trasou je „Tranz Alpine Express“ vedoucí z Christchurche do Greymouthu. Vlak projíždí Cantenberskou nížinu, Jižní Alpy, tunel Otira a deštné lesy Západního pobřeží. Celková délka železničních tratí je více než 4 200 km.

Trajektem / lodí
Mezi Severním a Jižním ostrovem funguje lodní trajektové spojení mezi přístavy Wellington a Picton, které jezdí asi pětkrát denně. Jde o trajekty společnosti Interislander. Kromě cestujících se na nich přepravuje zboží i auta. Plavba jedním směrem trvá asi tři hodiny. Lodě jsou velmi pohodlné a nabízí širokou nabídku vybavení. Občerstvit se můžete v místní restauraci, kavárně, vinárně či baru. Pro zábavu je zde kino, vyhlídková plošina a dětské pokoje. V létě mezi ostrovy křižuje také vysokorychlostní katamarán Lynx, kterému stejná trasa zabere 2 hodiny a 15 minut. Jízdenky na trajekt je dobré si zajistit v dostatečném předstihu, v době školních prázdnin bývají vyprodány.

Jak cestovat po Wellingtonu?

Autobusem
Autobusovou dopravu po hlavním městě zajišťuje především skotská společnost Stagecoach. Jezdí zde normální i nízkopodlažní autobusy. Městské autobusy tvoří poměrně hustou dopravní síť.

Trolejbusem
Wellingtonské trolejbusy jsou zajímavé především tím, že jsou jedinými trolejbusy nejen na Novém Zélandu, ale také v celé Australasii. Od roku 1949 byly ve městě zaváděny jako náhrada tramvají. Trolejbusy jsou převážně značky Volvo a neodmyslitelně patří ke koloritu města.

Taxi
Dalším způsobem, jak se rychle a pohodlně přepravovat po Wellingtonu je využít služeb taxi. Tato přeprava není příliš nákladná, v každém taxi je taxametr. Taxíky jsou výhodné zejména v noci, kdy je omezena městská hromadná doprava.

Stravování

Novozélandská kuchyně
V novozélandské kuchyni se odráží původ místních obyvatel. Donedávna byla ovlivňovaná kuchyní britskou, proto má mnoho jídel kořeny ve Velké Británii. V dnešní době však již vznikla moderní novozélandská kuchyně, ve které se míchají chutě Středomoří, Asie, Pacifiku, Kalifornie a Austrálie. Novozélanďané milují maso. Nejoblíbenějším druhem je jehněčí a skopové. Mezi další masité pokrmy patří hovězí, kuře, bažant, několik druhů zvěřiny pěstované na farmách a divoké prase. Jelikož je Nový Zéland ostrovním státem, v jídelníčku nesmí chybět také ryby, měkkýši a další dary moře, jako například ústřice, hřebenatky, vynikající slávky a další. Vedle běžných druhů masa se velké oblibě těší také maso pštrosí. Všechny tyto pokrmy jsou doplněny širokou škálou čerstvého ovoce a zeleniny. Tradičním jídlem je maorské hangi, jehož příprava je poměrně složitá a je proto docela problém si ho vůbec někde objednat. Jde o zabalený pokrm uvařený na rozpálených kamenech pod zemí. Dalším populárním jídlem je jehněčí, nejčastěji pečené s česnekem a rozmarýnem, často s mírně pikantní omáčkou s nádechem máty peprné.

Novozélandské restaurace
Během cest běžného turistu překvapí množství provozoven typu KFC nebo Pizza Hut, které jsou v době obědů a o víkendech v obležení. Na Novém Zélandu najdeme ale také množství kvalitních restaurací, kde za hlavní jídlo zaplatíme kolem 15 NZD. V těchto restauracích nalezneme širokou nabídku jídel, od místních specialit, přes dary moře, až po jídla mezinárodní kuchyně. Spropitné není ve zdejších restauracích podmínkou, dává se pouze v případě, kdy je zákazník se vším nadmíru spokojen.

Novozélandské nápoje
Na Novém Zélandu jsou oblíbená místní vína a speciální piva. V zemi vznikají vína prvotřídní kvality s intenzivní chutí. V celé zemi bychom našli kolem 300 vinařství, zejména na pobřeží. Mezi nejlepší novozélandská bílá vína jsou považována Chardonnay a Sauvignon Blanc. Vysoce ceněná jsou také novozélandská šumivá vína, která již obdržela řadu cen. Velmi populárním nápojem je zde také pivo. Vyrábí se zde značky Steinlager či Kiwi Lager, které mají mezinárodní uznání. V zemi funguje asi 64 pivovarů. Pro ostrovy jsou typické čerstvé ovocné džusy, které se vyrábějí ze široké škály místního ovoce. Specialitou je také minerální voda Lemon and Paeroa z poloostrova Coromandel. Novozélanďané jsou i častými pijáky kávy a čaje. Voda z kohoutků je pitná.

Ubytování
Na Novém Zélandu existuje pestrá nabídka ubytovacích možností a zařízení a každý si zde může vybrat podle svých finančních možností. Byly zde vybudovány pětihvězdičkové luxusní hotely, hotely střední kategorie, motely a hotely pro motoristy, venkovské hostince, apartmány, farmy a penziony. Mezi nejlevnější ubytování patří kempy a ubytovny pro nezávislé cestovatele. Největší koncentrace ubytovacích zařízení ve velkých městech a jejich okolí. Dále do vnitrozemí a odlehlejších oblastí najdeme už jen motely či kempy. Ceny ubytování se pohybují v závislosti na ročním období, typu ubytování, službách a vybavení. Nejvytíženější bývají v zimní sezóně a potom také v období letních prázdnin. V tomto období se ceny mohou vyšplhat až do astronomických výšek. Doporučuje se rezervovat si pokoj v dostatečném předstihu. V poslední době se stalo velmi oblíbeným ubytování ve venkovských hostincích, které jsou roztroušeny ve venkovských oblastech. Jde o ubytování v historických objektech, kde se cena také lisí podle vybavení a kvality nabízených služeb. Pokud chcete poznat typický venkovský všední život, ubytujte se přímo na farmě. Většinou jste ubytování ve stavení, kde žijete společně s hostitelskou rodinou. Pomáháte jim na farmě a na oplátku od nich dostáváte stravu.

Bezpečnost na Novém Zélandu
Nový Zéland patří mezi nejbezpečnější země na světě. Obyvatelé jsou zde přátelští a ochotní vám kdykoliv pomoci. V zemi je stabilní politická i hospodářská situace. Stejně jako v jiných obecně bezpečných zemích se ani čas od času zde nevyhneme okradení, přepadení či jinému trestnému činu. Jako turisté tak musíte dodržovat rozumná opatření, abyste chránili sebe i svůj majetek. Například ženy by neměly za tmy samy vycházet ven, vyhýbat byste se měli parkům, neosvětleným uličkám a odlehlým místům. Také se nedoporučuje jezdit autostopem. Své finance a cenné předměty raději uschovejte v hotelovém sejfu.

Nebezpečí na Novém Zélandu spíše představuje jedovatý asi 6mm velký pavouk Katipo. Vyskytuje se ojediněle a nebezpečné pro člověka jsou hlavně samičky. Protijed proti jejich kousnutí je k dispozici naštěstí ve většině nemocnic. Dalším nebezpečím je také bakterie amébovité meningitidy, která se vyskytuje v termálních jezírkách. Pokud se v takovém jezírku potopíte, měňavka se dostane uchem nebo nosem do mozku a tak způsobí bolesti hlavy, strnulost šíje, přecitlivělost na světlo, hluboké bezvědomí.

Nakupování na Novém Zélandu
Na Novém Zélandu najdete zboží, které není k sehnání ve většině jiných zemí. Jde například o klasické maorské vyřezávané předměty z kosti a nefritu, koberečky z ovčího rouna nebo ručně pletené svetry. Zdejší řemeslníci prodávají své výrobky v galeriích a setkáte se s nimi také na tržištích v Aucklandu, Wellingtonu a Christchurchi. Takovéto zboží tady lze získat za velmi příznivé ceny. V každém větším městě najdete nějaký významný obchodní dům, který nabízí velmi kvalitní zboží. Ve stáncích u silnice si můžete nakoupit čerstvé ovoce a zeleninu. Oblíbeným suvenýrem bývá místní kvalitní víno.

Turistické cíle

Severní ostrov
Wellington
Město Wellington je metropolí Nového Zélandu a leží na jižním pobřeží Severního ostrova. Ve Wellingtonu sídlí novozélandský parlament a státní zaměstnanci. Tento přístav ležící v malebné zátoce je kulturním centrem kraje a ukrývá množství národních pokladů. Ve městě najdeme nesčetné množství soukromých a veřejných galerií, řadů muzeí, koná se zde mezinárodní festival umění. Wellington je také protkán nejrůznějšími stylovými obchody, kavárnami, restauracemi a bary.

Hlavním turistickým lákadlem je národní Muzeum Te Papa. Jde o moderní komplex z konce 20. století, kde se dozvíte spoustu informací o místní flóře a fauně, vulkanické činnosti a historii země. Následně se můžete nechat vyvézt lanovkou nahoru do Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na město a přístav. Největší stavbou na Novém Zélandu je budova Old Government Buildings, která byla v roce 1876 postavená celá ze dřeva. Dnes je také druhou největší dřevěnou stavbou na světě. Zajímavá je také gotická katedrála sv. Pavla, která byla vysvěcená roku 1866 a je taktéž celá postavená ze dřeva, dokonce i s hřebíky. V roce 1899 byla ve Wellingtonu otevřena čtvrtá největší univerzita v zemi, Victoria University, kde dnes studuje kolem 15 tisíc mladých lidí. Pro město jsou také typické předměstské vily vystavěné ve svazích. Jde o domy z přelomu 19. a 20. století s plochým průčelím a verandou. Místnímu přístavu dominuje most City-to-Sea Bridge sloužící pouze pro pěší. Pyšní se velkorozměrovou řezbářskou výzdobou v tichomořském duchu. Uměleckým srdcem Wellingtonu je nádvoří Civic Square, kde najdeme městskou galerii, hlavní koncertní scény města, budovy městské rady, veřejnou knihovnu a další.

Kapiti Island
Ostrov Kapiti má na délku kolem 10 km a leží asi 6 km od stejnojmenného pobřeží. V roce 1897 byl vyhlášen chráněnou přírodní rezervací. Přístup na ostrov je omezený a je nutné si zažádat o povolení. Denně je na něj puštěno jen 50 osob. Poté se můžete vydat na cestu napříč ostrovem, potápět se nebo si zarybařit v okolních vodách. Po pěší stezce dojdete na nejvyšší horu ostrova měřící 521 metrů, ze které je nádherný výhled na okolí. Ostrov je jedinečný také tím, že na něm hnízdí ptáci, které jinde na Novém Zélandu nenajdete. Mezi tyto vzácné ptáky patří laločník sedlatý a slípka takahe. Turisté si musí dávat pozor zejména na chřástaly weka, kteří ukradou vše, co jim přijde pod zobák. Na ostrově měl v minulosti základnu náčelník podkmene Ngati Toa. Jmenoval se Te Raupaha, žil v letech 1768-1849 a v té době byl jedním z nejvýznamnějších maorských válečníků.

Wanganui
Wanganui patří mezi nejstarší novozélandská města. Najdeme ho při ústí stejnojmenné řeky do moře a díky této strategické poloze bývalo centrem obchodu s vnitrozemím. 5eka Wanganui je nejdelší splavnou a třetí nejdelší řekou na Novém Zélandu. Ve 30. letech 19. století sem přišli první osadníci, kteří se často dostávali do krvavých střetů s původními obyvateli. Odehrávaly se zde zejména boje o půdu. Nevraživost domorodých obyvatel proti přistěhovalcům je zde patrná dodnes. V roce 1995 se rozhořel další spor o půdu. Město tvoří jakousi pomyslnou bránu do Wanganui National Park. Národní park rozkládající se v povodí řeky Wanganui byl založen v roce 1987. Park je z převážné části tvořen jehličnatým lesem, dále také stromovými kapradinami a pobřežními rostlinami. Své útočiště zde našlo množství druhů ptáků.

Auckland
Největší město Nového Zélandu se rozkládá na ploše přes 1000 km2. Toto kosmopolitní město má 1,5 milionu obyvatel a nadále se rozšiřuje značnou rychlostí. Dnes je Auckland centrem obchodu, průmyslu, umění a kultury a také městem plachetnic a jachet. Auckland je město s nejvíce krátery na světě, které jsou dnes již porostlé trávou a protkány silnicemi a stezkami. Nejznámějšími lávovými kopečky jsou One Tree Hill nebo Mount Eden. V centru Aucklandu najdeme moderní mrakodrapy s kancelářskými prostory, kterým vévodí 328 metrů vysoká věž Sky Tower. Otevřena byla v roce 1997 a dnes představuje nejvyšší budovu na jižní polokouli. Z její vyhlídkové plošiny jde za jasného počasí vidět do dálky až 82 kilometrů. Skrz město vede ulice Queen Street, kde je možné navštívit spousty obchodů, kaváren. Restaurací a barů. Na konci ulice Quay Street naleznete Námořní muzeum. Hezká procházka vede kolem přístavu, kde stojí budova Ferry Building z roku 1912. Od zadní strany Ferry Building vyplouvají lodě na nedaleké ostrovy Rangitoto Island a Motutapu Island, Great Barrier Island a poloostrov Devonport. V přístavu Viaduct Harbour můžete obdivovat luxusní milionářské jachty. Pokud toužíte po chvilce odpočinku, navštivte Albert Park s areálem aucklandské univerzity. Významnou historickou budovou města je Old Customhouse, stará celnice z roku 1899, lázně Tepid Baths z roku 1914, Aucklandská radnice z roku 1911 a potravinová hala na náměstí Queen Elizabeth II. Square. Pokud vás zajímá historie námořní plavby, navštivte New Zealand National Maritime Muzeum. Auckland Domain and Winter Gardens je tozsáhlé území ležící na okraji města, kam si chodí lidé odpočinout od ruchu velkoměsta. Stojí zde muzeum se sbírkami maorského umění, s komplexem mapujícím vývoj v oblasti Polynésie a vzpomínky na nedávnou historii světových válek. V okrajové části města najdeme také zoologickou či botanickou zahradu.

Northland
Oblast Northlandu je jednou z nejvyhledávanějších lokalit na Novém Zélandu. Je zde jedinečná příroda, dvě naprosto odlišná pobřeží, která lákají k návštěvě milovníky nejrůznějších sportovních aktivit. Díky subtropickému podnebí je zde příjemně teplé moře a nádherné písečné pláže. Northland se pyšní bohatou historií, právě zde se totiž poprvé setkali Maoři s Evropskými přistěhovalci.

Největším turistickým centrem je městečko Paihia v zálivu Bay of Island, založené v roce 1823. Celá tato oblast bývá nazývána „átokou ostrovů“, která je tvořena mnoha jeskyněmi a zdejší voda má krásnou tyrkysovou barvu. Je zde roztroušeno kolem 150 ostrovů. Nejlépe tuto oblast poznáte, vydáte-li se na okružní plavbu zátokou. Odtud se podnikají výlety do míst jako je Russel, Kerikeri či Waitangi. Nedaleko městečka Paihia se rozkládá národní rezervace Waitangi, kterou pokrývá mangrovový les, buš a je obklopena překrásným divokým pobřežím. Jde o velmi oblíbenou a navštěvovanou lokalitu.

V zátoce leží také městečko Kerikeri, kde se nachází nejstarší dochovaná kamenná budova na Novém Zélandu. Stone Store vznikl jako součást misijního domu Kerikeri Mission House v roce 1835. Za návštěvu stojí také typická maorská vesnička nebo stará maorská pevnost Kororipo Pa.

V malebném městečku Russel se nachází historické muzeum, které dokumentuje Cookovo vylodění na ostrovech. Stojí zde také několik historických budov. V zátoce Aneroa se rozkládá přístav Opua z roku 1870. Kousek dále do vnitrozemí se nachází prales Opua, který je však veřejnosti z větší části nepřístupný.

Waitomo
Waitomo jsou známé vápencové jeskyně se zvláštními vápencovými útvary, světluškami a krápníky. Je to jedna z nejvyhledávanějších oblastí na Severním ostrově. Navštívit zde můžete i muzeum jeskyní, které dá návštěvníkovi informace o jejich vzniku, ale také o tom, jak se správně v takové jeskyni chovat. V jeskynním komplexu je umožněno slaňování, ježdění na pneumatikách či na člunu. Síť těchto krasových jeskyní má asi 45 km a prozkoumána byla v roce 1887. Veřejnosti je zpřístupněna 2,5 km jeskyní.

Mount Taranaki
Posvátná hora Mount Taranaki leží v národním parku Egmont, který patří mezi nejpřístupnější na Novém Zélandu. Vyhaslá sopka měřící 2518 metrů nad mořem je dobře viditelná již z dálky a vévodí tak širokému okolí. Její vrchol bývá po celý rok pokrytý sněhem. Svahy této sopky jsou od roku 1881 chráněny a vznikl zde také národní park. Svou sílu sopka naposledy ukázala někdy v 15. století. Její úpatí je porostlé tropickým deštným pralesem, který je protkán řadou značených turistických stezek. Jsou zde tedy výborné podmínky pro horolezectví, treking i lyžování.

Poloostrov Coromandel
Nedaleko Aucklandu se rozkládá poloostrov Coromandel, který se stal místem pro rekreaci i místem kam se uchylují umělci a lidé hledající odpočinel od každodenního shonu velkoměsta. Jsou zde ideální podmínky pro koupání a povalování na pláži. Navštívit zde můžete opuštěné zlaté doly, šachty a haldy. V roce 1852 zde byl totiž nalezen velký valoun zlata, proto na poloostrově vypukla zlatá horečka.

Na tomto poloostrově se nachází městečko Coromandel Town, jehož nejoblíbenější atrakcí je Driving Creek Railways and Potteries. Jde o železnici, po které se převáželo dřevo a hlína, aby se zde mohl vysázet damaroňový les. Touto úzkokolejnou horskou železnicí dnes již cestují turisté ve speciálně navržených vozech. Okružní jízda trvá asi hodinu a konečnou má na vyhlídce vysoko nad Coromandelem. V městečku stojí za návštěvu také muzeum zpracování zlata.

Rotorua
Rotorua je snad nejnavštěvovanějším místem na celém Severním ostrově, jelikož se nachází v geotermální oblasti a turisté mohou zblízka pozorovat gejzíry a bublající bahnitá jezírka. Všude je cítit pronikavý a nepříjemný zápach sirovodíku, který připomíná zkažená vejce. Návštěvníky sem však lákají horké termální prameny, bazény s léčivou minerální vodou, řeky a nádherně čisté prameny. Největším gejzírem je Pohutu, který tryská do výšky 30-ti metrů. Rotorua je známá a vyhledávaná také proto, že je významným centrem maorské kultury. Obdivovat zde můžete maorské umění, architekturu, kulturu a zvyky. Žije zde také velký podíl maorského obyvatelstva. V okolí najdeme několik krásných jezer, které jsou lemovány buší a dohromady tvoří kraj Rotorua Lakes.

Taupo
Jezero Taupo měřící 619 km2 patří k největším v celé Oceánii. Vzniklo sopečnou erupcí a dnes je obklopeni plážemi s bílou pemzou a chráněnými skalnatými zátokami. Nedaleko jezera se tyčí vrcholy Mount Tongariro, Mount Ngauruhoe a Ruapehu, které vytvářejí překrásnou kulisu. Na severovýchodě jezera leží stejnojmenné město, které nabízí množství ubytovacích zařízení, restaurací i nákupních středisek. Lidé sem přijíždějí hlavně kvůli vodním sportům, rybaření a jachtingu.

Národní park Tongariro
Na ploše 7600km2 se nedaleko jezera Taupo rozkládá národní park Tongariro, jehož jádro je tvořeno sopkami Ruapehu, Ngauruhoe a Tongariro. Celá oblast je ideální pro milovníky zimních sportů. Už od roku 1887 byla zajištěna ochrana přírody. Tento národní park byl jako první na světě zařazen na seznam Světového a kulturního dědictví UNESCO. Hora Mount Ruapehu s výškou 2797 metrů je nejvyšším vrcholem Severního ostrova a v létě umožňuje turistům se vyšplhat na okraj jejího kráteru. Uvnitř kráteru se skrývá jezero s teplou vodou. V této oblasti se také vyskytují četná tzv. smaragdová jezera, jejichž vody zabarvily nerosty. Národním parkem vede jedna z nejhezčích turistických stezek na celém Novém Zélandu – Tongariro Crossing.

Napier
Napier je elegantní přístavní město ležící v zátoce Hawke´s Bay na pobřeží Tichého oceánu. Svůj dnešní vzhled dostalo město po ničivém zemětřesení v roce 1931, kde zde přišlo o život 258 lidí. Staré město bylo tehdy srovnáno se zemí během pouhých 2 a půl minut. Aby toho nebylo málo, celé dílo zkázy poté ještě dokončil rozsáhlý požár. Po této katastrofě bylo celé město vybudováno znovu, ale tentokrát ve španělském stylu Art Deco.

Jižní Ostrov
Malborough a Nelson
Do této oblasti se dostanete, když připlujete lodí z Wellingtonu. Spirálovité pobřeží Marlborough Sounds je prvním místem, které většina turistů na ostrově navštíví. Je zde nádherná příroda s množstvím ostrůvků, říček, zálivů a zátočin. Zdejší pobřeží je ideálním místem pro vodní sporty, ale krajina láká také vyznavače turistiky a trekingu. Centrem oblasti je městečko Picton kudy během letní sezóny proudí davy turistů. Je totiž výchozím bodem do této jedinečné krajiny. Celá severní oblast ostrova přitahuje návštěvníky hlavně krásným pobřežím, slunečným podnebím, mořskými rezervacemi a třemi národními parky – Abel Tasman, Kahurangi a Nelson Lakes. Městečko Nelson se pyšní nejdelším slunečním svitem na Novém Zélandu. Město proslulo jako centrum umění, kde žijí zruční řemeslníci a kde se pod širým nebem konají bujaré slavnosti. V centru města se nachází několik galerií, prodejen s ručně vyráběnými produkty a také památky. Na pláži Tahuananui se tyčí pomník mořeplavce Abela Tasmana.

Kaikoura
Kaikoura je místem, ze kterého se konají plavby za účelem pozorování velryb a plavání s delfíny. V tomto malém městečku žije jen kolem 2400 obyvatel, ale stalo se Mekkou pro milovníky divočiny. Vzniklo zde také muzeum a mořské akvárium. Pozorování velryb bývá jedinečným a nezapomenutelným zážitkem. V okolí městečka je také několik zajímavých turistických stezek.

Národní park Abela Tasmana
Tento národní park vedoucí podél pobřeží je protkán množstvím turistických stezek a proto je také vyhledávaným cílem výletníků. Jde o nejmenší národní park na Novém Zélandu, jelikož pokrývá plochu 225 km2. Pro turisty je zde připraveno množství tábořišť a chat, kde si mohou odpočinout. Nezapomenutelným zážitkem je například pozorování tuleňů, tučňáků, delfínů a ptáků.

Christchurch
Christchurch je největším městem na Jižním ostrově a správním střediskem oblasti Canterbury. Město je postaveno v naprosté rovině ohraničené zasněženými vrcholy Jižních Alp. Bylo založeno v roce 1850 a z té doby se dochovalo množství pozoruhodných staveb a památníků. Christchurch se pyšní také několika parky a zahradami. Je považováno za jedno z nejangličtějších měst na Novém Zélandu, protože je to konzervativní město, které bylo původně jen anglikánskou osadou. Městu dominuje novogotická katedrála Christ Church Catedhral postavená mezi lety 1864-1904. Městem protéká řeka Avon, kterou lemují aleje topolů a vrb. Kromě katedrály zde najdeme ještě další kamenné budovy, například Středisko umění v areálu Canterburské univerzity. V místním muzeu můžete navštívit zajímavou expozici z historie o dobývání Jižního pólu.

Dunedin
Dunedin je město s pozoruhodnými a architektonicky velmi různorodými budovami. Jde o druhé největší město na Jižním ostrově ležící v kraji Otago. Na poměrně malém území je k vidění mnoho krásných památek a historických budov. V dobách zlaté horečky, v 60. letech 19. století bylo město centrem obchodu a došlo k jeho bouřlivému rozvoji, byla zde založena univerzita a dokonce fungovaly i první tramvaje. Kromě přístavu ve městě najdete ještě mnoho muzeí, galerií, hospůdek a nočních podniků. Budovy ve městě jsou z architektonického hlediska velice zajímavé, je zde zastoupeno několik slohů, například Art Deco, viktoriánský, edwardský a neogotický sloh, ale i moderní betonové stavby. Nejkrásnější kamennou stavbou ve městě je Dunedin Railway Station, kterou navrhl architekt George Troup. Díky ní byl také povýšen do šlechtického stavu. Stavba je překrásnou ukázkou nádražní architektury. Postavena je ve stylu vlámské renesance, což ji dodává majestátnost a vznešenost.

Národní park Fiorland
Fiorland je se svou rozlohou 21 tisíc km2 nejrozlehlejším ze všech novozélandských národních parků. Najdeme zde jedinečnou flóru, faunu, krajinu i geologii. Park je tvořen 14 fjordy a pěti velkými jezery, které vznikly činností ledovců během doby ledové. Jeho strmé hory spadající přímo do jezerních vod jsou porostlé hustým deštným lesem mírného pásu. Park je místem s téměř nedotčenou přírodou a některá jeho údolí jsou dosud neprobádaná. Fiorland je také domovem mnoha druhů mořských i suchozemských savců a původních druhů ptáku, včetně tučňáka novozélandského. Návštěvníky zajisté uchvátí 16 km dlouhý Milfordský fjord, jehož nejslavnější dominantou je Mitre Peak. Jde o jehlanovitou horu, která se zvedá do výšky 1692 metrů přímo z jeho hlubin. Je to tedy nejvyšší hora na světě přímo se zvedající od mořské hladiny. Ve Fiorlandu najdeme také 580 metrů vysoké vodopády Sutherland Falls, které byli kdysi považovány za nejvyšší vodopády na světě.

Centrem turistiky národního parku je městečko Te Anau, které se stalo také dobrým výchozím místem pro průzkumné výpravy do nitra národního parku. Město leží na břehu stejnojmenného jezera, které je zároveň nejrozlehlejším na Jižním ostrově. Pro pěší turisty je zde připraveno 500 km stezek s 60 soukromými útulky na přespání.

Queenstown
Na břehu jezera Wakatipu se rozkládá město Queenstown, které je nejdůležitějším turistickým centrem na Jižním ostrově. Město má své jedinečné kouzlo a šarm. I když je přeplněné turisty, je to jedno z nejhezčích měst na Novém Zélandu, které nabízí spoustu možností kulturního i sportovního využití. Na své si zde přijdou hlavně vyznavači adrenalinových sportů, jakým je například bungee jumping. Ten se zde začal skákat v roce 1988 z mostu Kawarau. Ve městě je také plno historických budov a muzeí.

Národní park Mount Cook
Napříč celým Jižním ostrovem se táhne pohoří Jižní Alpy, jejichž nejvyšší horou je se svými 3764 metry nad mořem hora Mount Cook. Její věčně zasněžený vrchol dominuje širokému okolí a je také nejvyšší horou celého Nového Zélandu. Tento horský velikán již po mnoho staletí přitahuje a provokuje horolezce ze všech koutů světa. Poprvé byl zdolán v roce 1894. Celé Jižní Alpy jsou lákadlem pro horolezce, jelikož zde naleznete ještě dalších 18 vrcholů, které přesahují výškovou hranici 3000 metrů.

Národní park Westland
Národní park Westland se rozkládá na východ od Jižních Alp a pyšní se čistou a lidskou činností nedotčenou krajinou. Jeho horské štíty dosahují výšky okolo 3500 metrů nad mořem. Součástí národního parku jsou krásná jezera s pobřežními lagunami, ledovce i husté deštné lesy. Ledovců je na jeho území kolem šedesáti a nejslavnějším z nich je ledovec Františka Josefa, jehož celková délka je 10 km. Krajina je hornatá a těžko prostupná, s nepříjemným vlhkým klimatem.

Národní park Arthur´s Pass
Tento národní park se rozprostírá po obou stranách Jižních Alp na ploše 1170 km2. Na jeho území se střídá několik geologických i klimatických jevů. Jeho 16 horských štítů převyšuje 2000 metrů. Park je ideálním místem pro vyznavače sportovního lezení a trekkingu. Je protkán množstvím různě náročných stezek. Z vesnice Arthur´s Pass je vidět 131 metrů vysoký vodopád Devil´s Punchbowl.

Stewart Island
Stewartův ostrov je třetím největším ostrovem Nového Zélandu. Od Jižního ostrova je oddělen Foveauxovým průlivem dlouhým 32 km. Na ostrov se dá dostat lodí nebo letadlem. Ostrov se pro svou neporušenou přírodu s rozmanitými druhy ptactva stal rájem přírodovědců. Povrch ostrova tvoří z velké části buš a pobřeží je lemováno plážemi a zátokami. Na ostrově je také několik turistických stezek, které zavedou návštěvníky do nejkrásnějších zákoutí novozélandské buše. Dnešní obyvatelé se živí hlavně cestovním ruchem a rybolovem. Na ostrově můžete navštívit kamenný dům z roku 1835, který patří mezi nejstarší stavby v zemi.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Nový Zéland 

Poznávejte divoko přírodu Nového Zélandu na poznávacích a individuálních zájezdech od CK Go2 s licencovaným českým průvodcem.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko