Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Whangarei – za maorskými kořeny

Whangarei je nejsevernějším městem na Novém Zélandu. Jde o příjemné a prosperující centrum rozkládající se na Severním ostrově, které má příjemné a vyrovnané klima. Whangarei spadá do kraje Northland, který je známý silnými maorskými kořeny a okouzlujícími scenériemi. Je kolébkou národa a zároveň vyhledávanou rekreační oblastí.

Whangarei je vzdáleno asi 3 hodiny jízdy autem z Aucklandu, leží mezi zalesněnými kopci a hlubokou zátokou. Mírné podnebí v kombinaci s úrodnou půdou se odráží v bujných zahradách města a okolních zemědělských pozemcích a sadech. V současnosti ve městě žije okolo 47 tisíc obyvatel. Whangarei je mimo jiné také důležitým přístavem jachet, kotví zde lodě z celého světa. Jachtaři plavící se po světě zde hledají úročiště před cyklony, které nejsou v letním období v jižním Pacifiku ničím výjimečným. Lodě v místní marině proto často zastavují kvůli údržbě a pro doplnění pohonných hmot.


Foto: Whangarei    Autor: Jim Tucker

V centru Whangarei se rozkládá historická čtvrť Town Basin, která byla architektonicky upravena v koloniálním duchu. Zdejší kavárny, restaurace, umělecké galerie a specializované obchody přitahují nejen turisty, ale i místní obyvatele. Ve městě můžete navštívit jedinečné Clapham Clock Museum, tedy Muzeum hodin, jehož polohu označují obrovské sluneční hodiny. Muzeum pečuje o více než 1600 většinou funkčních exponátů, které mu věnoval A. Clapham. Ten mnohé z nich dokonce sám vyrobil. Nejstarším kouskem jsou anglické lucernové hodiny z roku 1720. Ve sbírce však nechybí ani takové unikáty, jako jsou biedermeierovské nástěnné hodiny, pendlovky či schwarzwaldské hodiny. Dokonce si zde můžete prohlédnout i „staartklok“, které byly pojmenovány podle tvaru natahovacího mechanismu pocházejícího z nizozemského Fríska. Aby nezačaly všechny vystavené kousky najednou zvonit a odbíjet, jsou záměrně všechny nařízené na jiný čas.

V samotném centru se turisté mohou také projít překrásným parkem Cafler, jež je plný květin, skleníků a kapradin. Pokud se vydáte na západ od Whangarei dorazíte k Northland Craft Trust, který nabízí výrobky místních uměleckých řemesel.  Vše je umístěno v lomu, který je téměř zarostlý buší.  Tam žijí v příbytcích z nepálených cihel mnozí místní umělci.  O něco dále se nachází Whangarei Museum, Clarke Homestead a Kiwi House. Muzeum opatruje řadu maorských artefaktů a usedlost Clarke Homested z roku 1885 si stále zachovává stejnou tvář jako v době svého vzniku. V Kiwi House se vám naskytne možnost pozorovat jednoho z nejohroženějších druhů ptáků na Novém Zélandu.

Město Whangarei obklopuje překrásná příroda, která turistům nabízí spoustu pokladů k objevení. Krásná pobřeží nabízí tiché zátoky a čisté pláže, turistické stezky v pralesech jsou zakryté příjemným stínem a umožňují seznámit se se zdejší vegetací. Také pohledy z některých vyhlídek berou dech. V okolí Whangarei je spousta míst, která by turisté rozhodně neměli minout.


Foto: Whangarei Falls   Autor: Sid1

Některé pěší stezky křižují rezervaci Parahaki Scenic Reserve na východní straně města. Vypravit se můžete i k válečnému památníku situovanému na vrcholu hory Parahaki. Tam se dostanete po Memorial Drive nebo po dvou trasách z Mair Parku či po Dundas Road. Odměnou vám bude strhující podívaná na panoráma města a na záliv. Podél většiny stezek se objevují maorské jámy a místa, kde se v minulosti dobýval kaurikopál, což je polozkamenělá pryskyřice již vyhynulých jihoasijských stromů rodu Dammara.

V okolí města mohou turisté dále navštívit vodopády Whangarei Falls, které jsou součástí zdejší přírodní rezervace. Jsou považovány za nejfotogeničtější vodopády na Novém Zélandu. Padají z útesu vysokého šestadvacet metrů do malého jezírka, odkud pak voda odtéká dál. Narazíte na ně severovýchodně od Parahaki Scenic Drive v předměstí Tikipunga.

- jap -

Předchozí články z Nového Zélandu:
Národní park Egmont
Hawera - kde mléko teče proudem
Hamilton
Whangamata
Te Puke - hlavní město kiwi

Článek byl zobrazen 5 428 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko